The nominations for the 2017 Screen Nation Film and Television Awards taking place at the Park Plaza London Riverbank hotel on Sunday 7 May 2017, are as follows:

This year will see the British science fiction and anthology series, Black Mirror, and the American miniseries, Roots, go head to head with four nominations each to leading actress Michaela Coel (Black Mirror), leading actor Malachi Kirby and supporting roles to Sope Dirisu, Wunmi Mosaku (Black Mirror), Simona Brown, Rege-Jean Page (Roots) and in the Diversity In Drama Production award.

Crazyhead: Episode 1 - CAST: Susan Wokoma as Raquel - Nominations for the 12th Screen Nation Film and Television Awards 2017
Susan Wokoma

Brotherhood, Chewing Gum, Damilola, Our Loved Boy and NW have received three nominations in the award categories: Diversity In Drama Production, Favourite Comedy Talent, Female Performance in TV and Male Performance in TV. Actors Arnold Oceng and Noel Clarke will compete in the Male Performance in Film award for their starring roles in Brotherhood, with supporting actresses Wunmi Mosaku and Nikki Amuka-Bird battling it out for the Female Performance in TV award; whilst Danielle Walters, Michaela Coel and Susan Wokoma dominate the Favourite Comedy Talent category with the most nominations for a single award for the TV smash Chewing Gum.

Nominations for the 12th Screen Nation Film and Television Awards 2017
Gugu Mbatha-Raw. Image Credit: Gabbo T.

Stage and film actress Gugu Mbatha- Raw receives her second consecutive nomination this year for the Female Performance In Film award for her supporting role in The Whole Truth, Free State Of Jones and Miss Sloane. Singer/TV presenter Rochelle Humes also returns to the public voting category for the Favourite Female TV Personality award for the game show Ninja Warrior UK.

Nominations for the 12th Screen Nation Film and Television Awards 2017
Noel Clarke. Image Credit: Ibsan.

Actor and director, Noel Clarke, leads with the most nominations in three award categories – Achievement in Film Production, Male Performance in Film and Male Performance in TV for the hit film Brotherhood including ITV’s crime drama The Level.

The Favourite Reality TV Talent award returns to the public voting category this year. Other public voting categories includes Favourite Comedy Talent, Favourite Female TV Personality and Favourite Male TV Personality with TV/radio presenter Melvin Odoom nominated twice for the same award for his performance in Strictly Come Dancing and on Bang On The Money with presenter Rickie Haywood Williams.

Major honours goes to the notable Nigerian-Ivorian actor Isaach de Bankole for the Outstanding Contribution Award with The Edric Connor Trailblazer Award going to the legendary director, Horace Ove, popularly known as the ‘godfather of black British film’ whose career has spanned over half a century. The iconic comedic cricket themed TV drama Playing Away will also be acknowledged with a Classic TV Award, as it reaches its 40th anniversary in 2017. Receiving the third ever Screen Nation Special Award will be Stephen Bourne, author of the classic book and celebrating its 25th anniversary, Black in the British Frame; plus the very rarely presented special honorary Legacy Award will be posthumously bestowed upon deceased screenwriter and playwright Michael Abbensetts, who passed away in late 2016.

Full Nomination List below

Consideration Period 1st  Jan 2016 – 28th  Feb 2017 Honorary & Major Awards

Outstanding Contribution – Isaach De Bankole

Edric Connor Trailblazer – Horace Ove CBE

Special Award – Stephen Bourne

Classic Movie (Intl.) – Love Jones

Legacy Award – Michael Abbensetts

Classic TV (UK) – Playing Away

 

UK Screen Achievement Awards

Emerging Talent
Damson Idris – City of Tiny Lights, Snowfall, Casualty (Actor)
Daniel Ezra – Undercover (Actor)
Eric Kofi-Abrefa – Humans, Stan Lee’s Lucky Man (Actor)
Jessica Creighton – BBC News, Final Score, Women’s Football Show (Sports Presenter)
Mahalia Belo – Ellen (Director)
Rege-Jean Page – Roots, Spark (Actor)
Tolu Adeoye – BBC London News (News Reporter)

Mention:
Tamara Lawrence – (Actress)
Vivian Oparah – (Actress)
Zackary Momoh – (Actor)

 

Rising Star
Lucien Laviscount – Between Two Worlds, Still Star Crossed (Actor)
Maya Jama – TrendingLive, ShoutOuts, Ones to Watch, VVV (Presenter)
Sennia Nanua – The Girl with all the Gifts (Actress)
Simona Brown – Roots, The Night Manager, Guilt, Him (Actress)
Sope Dirisu – Undercover, Black Mirror (Actor)
Yaw Basoah – (Producer)

Mention:
Jumayn Hunter – (Actor)
Kedar Williams-Stirling – (Actor)

 

Female Performance in Film
Antonia Thomas – First Born
Gugu Mbatha-Raw – The Whole Truth, Free State of Jones, Miss Sloane
Ruth Negga – Loving
Sennia Nanua – The Girl with all the Gifts
Vinette Robinson – Morgan

Mention:
Clare Hope-Ashitey – The White King

 

Male Performance in Film
Arinze Kene – The Pass
Arnold Oceng – Brotherhood, A United Kingdom
David Oyelowo – A United Kingdom, Queen of Katwe
Dylan Dufus – The Intent
Noel Clarke – Brotherhood
David Gyasi – Panic

Mention:
Courtney Winston – The Antwerp Dolls
Jason Barrett – The Naked Poet
Percelle ‘Percy’ Ascott – The Weekend

 

Female Performance in TV
Clare Hope-Ashitey – Suspects, Shots Fired
Diane Parish – EastEnders
Judith Shekoni – Ice, Ordinary Lies, Heroes Reborn
Nikki Amuka-Bird – NW, Quarry
Sophie Okonedo – Undercover, The Hollow Crown
Susan Wokoma – Crazyhead
Vinette Robinson – The A Word, Close to the Enemy, Delicious
Wunmi Mosaku – Damilola; Our Loved Boy, Black Mirror

Mention:
Caroline Chikezie – The Governor
Ellen Thomas – EastEnders
Georgina Campbell – One of Us
Jacqueline Boatswain – Hollyoaks
Jaye Grifiths – Casualty
Letitia Wright – Humans
Nina Toussaint-White – Emmerdale
Rachel Adedeji – Hollyoaks
Rakie Ayola, No Offence
Karla Crome – The Level

 

Male Performance in TV
Adrian Lester – Undercover
Ashley Thomas – 24 Legacy, Beowulf: Return to the Shieldlands
Ashley Walters – Cuffs
Babou Ceesay – Damilola; Our Loved Boy,
David Harewood – Supergirl, The Night Manager, Beowulf: Return to the Shieldlands
Howard Charles – The Musketeers
Malachi Kirby – Roots
Noel Clarke – The Level
Nonso Anozie – A Midsummer Night’s Dream, Zoo
OT Fagbenle – NW

Mention:
Ariyon Bakare – New Blood, Thirteen, Death in Paradise, Silent Witness
David Ajala – Falling Water, Beowulf: Return to the Shieldlands
Jimmy Akingbola – Arrow
Joivan Wade – EastEnders
Lloyd Everitt – Casualty
Richie Campbell – NW
Ricky Whittle – American Gods

 

Favourite Female TV Personality

PUBLIC VOTING

AJ Odudu – Trending Live
Michaela Coel – The Aliens, Black Mirror
Michelle Ackerley – The One Show, Crimewatch, All over the Place
Rochelle Humes – Ninja Warrior UK
Sandra Martin & Sandi Bogle – Gogglebox

Mention:
Jamelia – Loose Women
Maggie Aderin-Pocock – Star at Night

 

Favourite Male TV Personality

PUBLIC VOTING

Chris Kamara – Ninja Warrior
Melvin Odoom – Strictly Come Dancing
Melvin Odoom & Rickie Haywood Williams – Bang on the Money, Mobo Awards
Ore Oduba – Strictly Come Dancing
Osi Umenyiora – The NFL Show
Shaun Wallace – The Chase, Lets Sing and Dance for Comic Relief

Mention:
Jay Blades – Money for Nothing
Reggie Yates – Various
Simon Frederick – Master of Photography

 

Favourite Comedy Talent

PUBLIC VOTING

Dane Baptiste – Sunny D
Daniel Lawrence Taylor – Uncle
Danielle Walters – Chewing Gum
Gbemisola Ikumelo – Sunny D
Michaela Coel – Chewing Gum
Susan Wokoma – Crazyhead, Chewing Gum

Mention:
Danny ‘Slim’ Gray – Sunny D
Liz Hume Dawson – Sunny D
Nina Toussaint- White – Uncle

 

Favourite Reality TV Talent

PUBLIC VOTING

Akin Solanke-Caulker – Made in Chelsea
Benjamina Ebuehi – The Great British Bakeoff
Delroy Anglin & Dael Anglin – Can’t Pay? We’ll Take it Away
Lateysha Grace – Big Brother
Samuel Boateng – The Apprentice
Selassie Gbormittah – The Great British Bakeoff

 

UK SCREENCRAFT ACHIEVEMENT AWARDS

 

Diversity in Factual Production
Being Black, Going Crazy (BBC3)
Black and British: A Forgotten History (BBC2)
Whites vs Blacks: How Football Changed a Nation (BBC2)
Black is the New Black (BBC2)
Lagos to London: Britain’s New Super-Rich (All4)
Lenny Henry: A Life on Screen (BBC2)
Reggie Yates: Life and Death in Chicago (BBC3)
Will Britain Ever Have a Black Prime Minister? (BBC2)
Idris Elba: Fighter (Discovery)

Mention:
Born Too White (BBC2)
Gangland (C5)
Imagine… Maya Angelou: And Still I Rise (BBC1)
In the Shadow of Mary Seacole (ITV)
Jazzie B’s 1980’s: From Dole to Soul (BBC2)
Master of Photography (Sky Arts)
Serena (BBC2)

 

Diversity in Drama Production
Black Mirror (Netflix)
Class (BBC1)
Undercover (BBC1)
NW (BBC2)
Damilola, Our Loved Boy (BBC1)
Roots (BBC4)
Crazyhead (E4)

Mention:
The Level (ITV)
Cuffs (BBC1)
The Musketeers (BBC1)
Hollyoaks (C4)
New Blood (BBC1)
A Midsummer Night’s Dream (BBC1)

 

Independent Spirit Film Production
A Moving Image – Shola Amoo
Brash Young Turks – Naeem and Ash Mahmood
Lapse of Honor – Rayna Campbell
Residential – Demus Pascal
Six Rounds – Marcus Flemmings
The Naked Poet – Jason Barrett
White Colour Black – Joseph Adesunloye

 

Achievement in Film Production
A United Kingdom – Amma Asante
Brotherhood – Noel Clarke
Panic – Sean Spencer
The Intent – Femi Oyeniran and Kalvadour Peterson
The Weekend – Sheridan De Myers

 

Favourite African UK Movie (made by or featuring British based talent)

PUBLIC VOTING


69 – Toyin Moore
Desecration – Niyi Towolawi
Golden Love – Taiow Oduala/Helen Atim
Never Forget – Yinka Idowu/Diana Childs
Oxford Gardens – Obi Emelonye
Return of the Don – M.A Benson
Second Wife – Nelson Spyk
Why Marry – Nelsom Spyk/Bridget Benjamin

 

Favourite Black Broadcaster

PUBLIC VOTING


ABN TV
African Movie Channel
BEN TV
ROK on Sky
The Africa Channel
Vox Africa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*